Nekifogtam hát az első komolyabb grill-barbacue kihívásnak. Pontosabban kettőnek: félcsirke egyben és sertés burger!
Íme az áldozat, a szomszéd Erzsike néni ajándéka. Teljesen öko-bio-boldog félcsirke.
És íme a marinád, amit én csak London-marinádnak hívok. Azért "London", mert abból az étteremből származik, ahol az öcsém Londonban pincér.
Hozzávalók:
bazsalikom - 1 teáskanál
oregánó - 1 teáskanál
kakukkfű - kevés, mert nagyon intenzív
fokhagyma (granulátum) - sosem elég sok
babérlevél - érzésből
oliva olaj - 1 dl
színes és fekete bors (frisse őrölve) - lazán
chili - ízlés szerint
sör - majd csak a sütés végén
Elkészítés után pár órát pihentetni kell.
A csirkét pedig, be kell áztatni. Azt azért tisztázni kell, hogy a Youtube-ról tanulok grillezni és főleg amerikai videókat nézek. Azonban az ő ízlésük nem az enyém. A videóban a bácsi azt mondta, hogy 5%-os sóoldatba kell áztatni a csirkét éjszakára. Én soknak gondoltam a sót, ezért csak 4%-osra csináltam és csak 5 órát volt benne. (A végén kiderült, hogy még így is sok lett kicsit.)
Aztán előkészítettem a burgert. Disznóhúsból készült ("én vágtam"). Fél kilóból négy darab húspogácsa jött ki. Semmi extra sincsen hozzáadva, csak só, bors és Worchester szósz. A titka pedig az, hogy hűtőbe kell tenni egy fél órára, és a közepét be kell nyomni agy kicsit és akkor nem ugrik össze sütés közben.
Majd a szósz következett, amit a csirke kivágott részei (gerinc és mellcsont) és zöldségek adtak. Be kell tenni a csirke mellé sütés közben, majd mikor kész, össze kell turmixolni ezt a grillezett "húslevest" és szószként tálalni.
Az ember csinál újságpapírhurkákat és "becsigázza" a kémény alsó lukacsos részébe.
Utána beleönti a szenet a felső részbe.
Majd alulról begyújtja a lukakon keresztül a papírt, amit egy szintén lukacsos fém lap választ el széntől. A papír begyújtja az alsó szeneket, majd azok a többit.
S-budget faszén brikettet használtam. Nem rossz, de nem is annyira jó. És mint kiderült keveset is használtam, úgyhogy kétszer is után pótoltam a sütés alatt.
A csirkére egy órával a sütés előtt tettem rá a marinádot és jó belemasszíroztam, majd amikor eszembe jutott locsolgattam kanállal.
Majd amikor a szén "kész lett", azaz a legfelső darabokon is fehér hamuréteg képződött...
beleöntöttem a grill egyik felébe.
Így kialakítottam egy a grillben egy "aktív"-forró oldalt, ahol a szén is van, és egy "passzív"-hideg oldalt. Ez utóbbira helyeztem a csirkét, és alá a szósznak valót.
A grillezés egyik nagyon fontos elem a füst "milyensége", "ízesítése". Ezt legtöbbször még nedves gyümölcsfa ágakkal oldják meg, olyan formán, hogy rádobják azokat az izzó szénre, így "ízesítve" a füstöt. De mivel nincs az a hatalom, hogy én termő gyümölcsfáról ágat szabdaljak le, ezért a félig termő szilvafánkról törtem le egy száraz ágat erre a célra.
És fél óra alatt kész is lett a burger husi. A titok az, hogy nem szabad lapogatni sütés közben és csak egyszer szabad megfordítani, hogy szép grill-minta legyen rajta. Zsömlében, edami sajttal és tejfölös salátával... nyamm!
És kész a burger! Voilá! 100% boldog burger!
Még szerencse, hogy jóllaktunk a burgerekkel, mert a csirke (nem vicc) 3 órát sült a grillen! Azt hiszem kicsit túl passzív lett a passzív oldal...
Az utolsó fél órában öntöttem rá a sört! Nem apróztam el: kézműves sör Tapolcáról!
És íme a kész félcsirke grillen!
A végén engedtessék meg osztályozni magamat!
a burger:
íz: 5*
kinézet: 5,
állag: 4
a csirke:
íz: 5
kinézet: 5*
állag: 3
A tanulság, nem minden igaz ami Youtube! Sokkal, de sokkal több szénnel kell dolgozni, és akkor hamarabb is elkészül és az állaga is jobb lesz! Ennek ellenére úgy érzem új hobbit találtam :)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése